Strona główna Młodość Droga do F1 Starty w F1 Wypadek

Robert Kubica (ur. 7 grudnia 1984 w Krakowie)- polski kieowca wyścigowy i rajdowy, jedyny Polak, który startował w Formule 1.

Robert w bolidzie Renault

Formuła 1

BMW Sauber

Do Formuły 1 udało mu się wejść w 2006 roku jako kierowca testowy zespołu BMW Sauber, miał też ofertę kontraktu z Renault F1. Podczas piątkowych treningów zajmował miejsca w pierwszej trójce, czym wywarł ogromne wrażenie na szefach swojej stajni. Niespodziewanie Robert dostał szansę jazdy w wyścigu, ponieważ po katastrofalnym domowym wyścigu w Niemczach Jacques Villeneuve doznał złamania i nie mógł wyjechać na tor Hungaroring. Jego obowiązki przejął Kubica, który dobrze zaprezentował się w kwalfikacjach. Startując z 9 pozycji udało mu się awansować na 7, Robert na podium jednak po błędzie na drugim okrążemiu spadł na 16 lokatę. Dzięki swoim umiejętnościom zaczął wyprzedzać rywali i ostatecznie dojechał do mety na 7 miejscu. Po ważeniu bolidu został zdyskwalfikowany z powadu braku 2 kilogramów w samochodzie. Później okazało sie że winna temu była gaśnica, która się podczas wyścigu rozszczelniła. W dalszej części sezonu sprawował się bardzo dobrze. Podczas wyścigu o GP Włoch sensacyjnie zdobył trzecie miejsce. Sezon skończył na 16 miejscu w klasyfikacji generalnej.

Sezon 2006
Miejsce w klasyfigacji generalnejIlość punktówIlość wyścigów
1666

W roku 2007 Kubica startował już jako pierwszy kierowca. Sezon ten stał pod znakiem równych występów Polaka W okolicach 4-6 pozycji. Możliwe, że mogło być inaczej gdyby nie wypadek w wyścigu o Grand Prix Kanady. Robert Kubica wystartował z 8. pozycji. Na 25. okrążeniu po wyjeździe z pit stopu jechał na 15. pozycji. Na 27. okrążeniu, podczas próby wyprzedzenia Jarno Trulliego doszło do kontaktu, w rezultacie czego spojler w bolidzie polskiego kierowcy oderwał się i wpadł pod jego koła. Kubica wypadł z toru na prawe pobocze na zakończeniu długiego łuku pomiędzy zakrętem numer 10 a nawrotem Pit Hairpin numer 11 i roztrzaskał swój bolid o betonową barierę przy prędkości około 230 km/h. Po odbiciu, koziołkując, przeleciał na drugą stronę toru i po raz kolejny uderzył w bandę. Na zdjęciach z wypadku widać było wystającą stopę kierowcy. Według badań Fédération Internationale de l’Automobile w trakcie wypadku Kubica przeżył przeciążenie średnie równe 28 G przy wartości szczytowej bliskiej 75 G. Pierwsze doniesienia prasowe informowały, że po wstępnych badaniach stwierdzono, że Kubica ma złamaną nogę, ale jego życie nie jest zagrożone. Później jednak okazało się, że Kubica wyszedł z wypadku bez żadnych poważniejszych obrażeń (Kubica miał jedynie lekkie wstrząśnienie mózgu i skręconą kostkę) i już w poniedziałek 11 czerwca został wypisany ze szpitala. 14 czerwca 2007 stanął przed specjalną komisją FIA mającą stwierdzić czy będzie w stanie jechać w następnym Grand Prix – USA. Decyzja komisji była negatywna. Jednak już w następnym tygodniu został dopuszczony. Do którego startował z czwartej pozycji, na której ostateczne zakończył wyścig. Sezon ukończyłna szóstym miejscu w klasyfikacji generalnej z 39 punktami.


Sezon 2008 był jego najlepszym w karierze. Nie zaczął się jednak szczęśliwie, ponieważ nie ukończył pierwszego wyścigu o GP Australii z powodu kolizji. W dalszej części sezonu spisywał się znakomicie zajmując miejsca na podium. Rok po wypadku Robert znów stanął na starcie do GP Kanady. Po starcie udało mu się utrzymać drugą pozycję. Na 19 okrążeniu zjechał do boksu, z którego wyjechał na 8 pozycji. Szczęście mu dopisywało tamtego dnia, ponieważ jego dwóch rywali - Lewis Hamilton i Kimi Raikkonen zderzuli się przy wyjeździe z pitline. Dzięki czemu Polak wygrał wyścig. Warto także zwrócić uwagę na wyścig na torze Fuji International Speedway. pierwszym zakręcie wyścigu o Grand Prix Japonii wysunął się na prowadzenie, wykorzystując błędy rywali. Robert trzymający puchar Na 17. okrążeniu, będąc liderem wyścigu, zjechał do alei serwisowej. Również jadący na drugiej pozycji Alonso tego dokonał i wyjechał przed polskim kierowcą, posiadając mniej paliwa w baku. Kubica wyjechał z alei na siódmej pozycji, wkrótce jednak awansował na drugą, utrzymując jednak prędkość niższą od Hiszpana, którego bolid był lżejszy, a BMW miało w dodatku problemy z ziarnieniem opon. Po drugim zjeździe Alonso, Polak ponownie został liderem, jednak trzy okrążenia później sam zjechał na tankowanie i zmianę opon na miękkie. Na 53. okrążeniu obaj kierowcy powrócili na swoje lokaty. Na ostatnich okrążeniach wielokrotnie próbował go zaatakować Räikkönen, jednak ten nie oddał pozycji. Kierowca BMW Sauber finiszował jako drugi, zdobywając ósme podium w karierze. W 2014 Kubica stwierdził, że ten wyścig był jednym z dwóch najlepszych w jego karierze. Zakończył sezon na czwartym miejscu z 75 punktami, taką samą ilość zgromadził Kimi Raikkonen, jednak Fin miał więcej zwycięstw.


Przed startem w 2009 Kubica był uważany za faworyta do mistrzostwa, ale rzeczywistość brutalnie pokazała, że bolid BMW nie był tak wyśmienity. Co nie przeszkodziło mu w zdobyciu drugiego miejsca w wyścigu o GP brazyli. Zakończył sezon na 14 miejscu z 17 punktami. W środku sezonu BMW ogłosiło, że nie będzie już się ścigało w roku 2010, zostawiając Roberta na lodzie. Dzięki swojemu menadżerowi udało mu się dostać fotel w Renault.

Renault

Prezentacja bolidu renault

Od początku było wiadomo, że bolid Renault ma w sobie potencjał. Na ten sezon także przygotowano nową punktacje. 15 maja Robert startował na swoim ulubionym torze w Monako. Podczas wyścigu, tuż po starcie został wyprzedzony przez startującego z 3. miejsca Sebastiana Vettela. Do samego końca wyścigu nie dał się wyprzedzić żadnemu zawodnikowi, odbywając jedyny pit-stop na 21. okrążeniu i ostatecznie zajął trzecie miejsce. Było to drugie dotychczas podium tego zawodnika w sezonie 2010, a zarazem jedenaste w karierze. Dzięki niemu awansował na szóste miejsce w klasyfikacji kierowców, przesuwając się o dwie pozycje. W ostatnim swoim wyścigu w sezonie 2010 o Grand Prix Abu Zabi wystartował z 11. pola. Zaraz po starcie doszło do neutralizacji i Polak wykorzystał ją do zmiany opon. Przed wznowieniem był dziesiąty, a na szóstym okrążeniu wyprzedził po zewnętrznej Sutila. Z biegiem czasu kierowca Renault awansował na kolejne lokaty po pit-stopach konkurentów i na osiemnastym okrążeniu był piąty. Następnie zyskał jeszcze w ten sposób pozycję kosztem Hamiltona. Jechał za Kobayashim, który znacznie opóźniał hamowanie i zdaniem Polaka ciężko było go zaatakować. Na 25. okrążeniu udało mu się to jednak – dokonał on manewru w zakrętach 9 i 11. Za Kubicą plasował się Hamilton, jednak Brytyjczyk nie wyprzedził Polaka. Kubica był trzeci, a na 40. okrążeniu awansował na drugie miejsce, pod nieobecność Buttona przebywającego w alei serwisowej. Na 46. okrążeniu zgodnie z regulaminem musiał zjechać na drugi pit-stop, co spowodowało jego spadek na 5. lokatę, na której finiszował. Rok zakończył na bardzo dobrym 6 miejscu mając na koncie 136 punktów.

Strona testowa wykonana na potrzeby lekcji

Źródło:https://pl.wikipedia.org/wiki/Robert_Kubica